15.2. 2017

Hadonos

Ak ste sa narodili v prvej polovici decembra, popr. poznáte niekoho narodeného v tomto období, zbystrite! Na svoje si prídu aj tí z vás, ktorí sa o astrológiu zaujímajú bez ohľadu na deň vášho narodenia. Obzvlášť, ak chcete vysvetliť niektoré nepresnosti vo všeobecných charakteristikách jednotlivých znamení.

Hadonos

Tajomné súhvezdie Hadonos

Hadonos je súhvezdie, ktoré sa nachádza medzi súhvezdím Škorpióna a Strelca. Slnko ním reálne prechádza v čase od 1.12. do 18.12. Najmä Strelci teraz možno budú namietať, že toto obdobie patrí im, ale snáď sa v tomto článku mnohé objasní až sa Hadonosovi pozrieme bližšie na zúbok.

Už naši slovanskí predkovia, ale tiež hinduisti či zoroastérovia v dávnych dobách vedeli, že Slnko prechádza aj týmto súhvezdím. Verili aj tomu, že v tomto období sa ľudia môžu spoľahnúť len sami na seba, pretože sú bohovia tzv. hluchí k ich modlitbám. Doba, kedy Slnko prechádza Hadonosom je vraj časom zaťažkávacích skúšok a duchovného znovuzrodenia. Spája nás s vesmírom a inými svetmi. Hadonos prevádza energiu zodiakálneho kola skôr do špirály, čo namiesto chodenia v uzavretom kruhu umožňuje voľný prístup na novú cestu vývoja.

Naša zemeguľa podlieha javu zvanému precesný pohyb, ktorého dôsledkom je nepatrné posúvanie zemskej osi, čo má okrem iného vplyv aj na určovanie astrologických znamení. Od doby, kedy starovekí Babylončania definovali 12 znamení zverokruhu, sa dianie na oblohe trochu zmenilo a došlo teda k miernemu posunu horoskopického kolesa. Preto bývame často ovplyvnení pôsobením predchádzajúceho znamenia. Tieto fakty viac rozoberáme v @prehľade znamení zverokruhu@.

Hadonos - trináste znamenie zverokruhu

Sami si ale zaradiť Hadonosa do zverokruhu môžeme, ak ho budeme môcť charakterizovať. Ak by sme mali čerpať z mytológie, Hadonos býva najčastejšie prirovnávaný ku gréckemu liečiteľovi Asklépiovi, ktorý vedel liečiť všetky choroby a kriesiť mŕtvych. Had mu vraj pomáhal hľadať liečivé byliny. Legenda o Asklépiovi je veľmi podobná príbehu o zrodení Krišna a v iných zdrojoch je Hadonos spájaný s egyptským Imhotepom.

Ako u všetkých 12 astrologických znamení, aj Hadonos (zvaný tiež Serpentarius či Ophiuchus) má svoju značku. Vyzerá ako písmeno U prekryté vlnovkou. Má však znázorňovať muža, ktorý v rukách drží Hada. Z pozemského pohľadu to vyzerá, akoby Hadonos rozdeľoval Hada na dve časti - hlavu a chvost. Občas sa tiež používa symbol, ktorý zobrazuje hada ovinutého okolo palice.

Obdobie, kedy Slnku vládne Hadonos, spadá do šesťtýždňového cyklu, v ktorom sa rodia ľudia s veľkým energetickým potenciálom či silnou intuíciou. Často sa z nich regrutujú psychológovia, liečitelia alebo mystici. Niektorí z nich sú priamo povolaní robiť dobro na našej planéte, tí zostávajúci konajú spravidla pravý opak. Nič medzi tým. Hadonosi sú totiž stelesnením extrému. Jedným prinášajú šťastie a radosť (napr. Satja Sáí Bába), iným nešťastia a chmáry (Augusto Pinochet). Sú buď veľmi silní, alebo extrémne slabí, správajú sa buď veľmi múdro, alebo úplne hlúpo.

Nie každý z nich vie využiť svoj dar. Často musia spáliť všetko staré za sebou, aby znovu mohli povstať ako Fénix z popola a stať sa iným človekom. Tiahnu svojím životom radu nevysvetliteľných udalostí, ktorým sa nemôžu vyhnúť. Dalo by sa povedať, že sú rukojemníkmi svojho osudu. Majú pomerne malý vplyv na udalosti vo svojich životoch, pretože mnohé im je vopred určené. Nie ako trest, ale ako príležitosť k naučeniu sa mnohých nových vecí, aby sa mohli rozvíjať a stať sa lepšími. Ako jedni z mála znamení si skutočne užívajú život plnými dúškami a milujú cestovanie a dobrodružstvo. V nebezpečných, prípadne život ohrozujúcich situáciách sú to spravidla oni, kto vyviaznu bez škrabancov, či akoby zázrakom prežijú. Oplývajú totiž schopnosťou vedieť sa spoľahnúť iba na seba.

Najčastejšie sú to Hadonosi, kto žijú dvojakým životom. Môžu mať niekoľko rodín v rôznych mestách, pohybujú sa v mnohých, často nie úplne zlučujúcich sa sociálnych skupinách a pod.

S ľuďmi narodenými v prvej polovici decembra je neradno sa hádať. Sú totiž schopní mimoriadne búrlivých reakcií, prípadne aj pomsty. Nie preto, že by boli zlí, ale preto, že ťažko odpúšťajú druhým ich nepriateľský postoj. Na životné udalosti reagujú buď zlom alebo dobrom. Žiadnou neurčitou vlažnosťou. Majú dar vedieť opustiť alebo vzdať sa niečoho úžasného, čo vytvorili, ale paradoxne nie sú schopní vzdať sa vecí či vzťahov, ktoré už dávno nefungujú - a to len zo zvyku. Ľahko sa tak stávajú otrokmi svojich návykov. Ich život je bojiskom, na ktorom však ako jedni z mála dokážu v pohode žiť. Nemôžu len tak stáť a odpočívať. A ak aj áno, vydávajú sa tým na cestu proti sebe samému. Potom príde nevyhnutný kolaps udalostí, ktorý je znovu nakopne k tomu, aby pokračovali opäť dopredu.

Každý rok na jeseň príroda umiera, aby sa mohla znovu narodiť - to je Hadonos.