15.1. 2022

Hypnóza – ako môžeš zmeniť svoje podvedomie?

Okolo slova hypnóza panuje veľa mýtov, v skutočnosti je však hypnóza špecifický stav mysle, ktorý sa dá jednoducho pochopiť. Aby sme boli schopní porozumieť tomuto stavu, musíme sa najprv zoznámiť s rôznymi typmi mozgových vĺn. Náš mozog funguje v rôznych frekvenciách mozgových vĺn (beta, alfa, théta, delta, gamma), ktoré sú merané v Hz (cykly za sekundu), a v každej z nich ich máme určitú úroveň vedomia a mozgovej aktivity. Hypnóza sa všeobecne odohráva v alfa a théta vlnách.

Hypnóza – ako môžeš zmeniť svoje podvedomie?

Mozgové vlny alfa (7-14 Hz) prevládajú počas stavu hlbokej relaxácie či denného snívania a je to stav, do ktorého sa snažia dostať ľudia počas meditácie. Théta (4-7 Hz) je stav, ktorý zažívame všetci počas zaspávania než náš mozog prepne do delta vĺn (1-3 Hz), čiže než hlboko zaspíme. Je to stav absolútneho uvoľnenia, stav, v ktorom vôbec nekontrolujeme naše myšlienky.

Bolo dokázané, že keď náš mozog operuje v théta mozgových vlnách, dokážeme sa spojiť s naším podvedomím. Teda v stave théta sme schopní meniť naše limitujúce presvedčenie, staré vzorce správania, naše vnímanie reality, všetky tieto veci, ktoré sú uložené vo vrstvách nášho podvedomia a ktoré hrajú obrovskú úlohu v tom, ako naša každodenná realita vyzerá a čo v našich životoch tvoríme.

Môžeme teda povedať, že hypnóza nie je o hlbokej relaxácii či o úplne nevedomom tranze, v skutočnosti počas hypnózy môžeme robiť rozhodnutia a stále počujeme terapeutov hlas aj náš vlastný. Tento stav nám však umožňuje sa dostať do sfér pod úrovni nášho vedomia a zmeniť to, čo nás blokuje v prežívaní života takým spôsobom, akým si prajeme.

Počas hypnózy sme vysoko receptívni a terapeutové slová sa nám integrujú do nášho podvedomia. Preto je veľmi dôležité poznať svojho terapeuta a vedieť, že mu môžete veriť. Hypnoterapia, terapia využívajúca hypnózu, môže byť veľmi účinnou liečebnou metódou pokiaľ je dobre vedená. Preto ak vás hypnóza láka a počujete volanie, potom je to možno niečo pre vás, ale naozaj odporúčam, aby ste boli obozretní pri výbere vášho terapeuta, aby ste spoznali, ktorý by mal byť ten váš.