15.7. 2022

Siderálny a tropikálny horoskop

Stalo sa vám, že ste si vypočítali svoju hviezdnu mapu predikcií a základných osobnostných vlastností, a nestačili ste sa čudovať tomu, ako veľmi to k vám
nesedí? Možno je na čase vymeniť systém výpočtu horoskopu. Vitajte v siderálnej astrológii!

Siderálny a tropikálny horoskop

V skratke by sa dalo povedať, že alfou a omegou konfliktu medzi teóriou tropikálnou a siderálnou je začiatok astrologického roku, teda v umiestnení prvého stupňa Barana. Tropikalný zverokruh je pohyblivý vďaka umiestneniu prvého stupňa Barana na prvý jarný deň, teda na 21.3 gregoriánskeho kalendára. V skutočnosti však prvý jarný deň nepripadol na 0 stupňa Barana už 1700 rokov. Siderálny horoskop je pevný a oproti tropikalnému pravdivejší, pretože začiatok astrologického roku nemá pevný dátum a vždy pripadá na prvý stupeň Barana.

Každé z 12 znamení má 30 stupňov, čo dáva dohromady koleso natálneho horoskopu a vďaka rozdielnemu začiatku astrologického roku tak každých 72 rokov dochádza k posunu syderálneho horoskopu o 1 stupeň oproti tropikálnemu horoskopu. A ako tento posun ovplyvní váš horoskop? Predovšetkým preto, že niektoré vaše planéty sú v skutočnosti v inom znamení, než by vám ukázal klasický (tropikálny) horoskop. To znamená, že niektoré vaše vlastnosti a aspekty môžu byť v rozpore s tým, čomu by napovedal váš horoskop vypočítaný tropikálnym systémom.

Vezmite si napríklad hanblivého človeka s nízkym sebavedomím, ktorý má však v jeho horoskope, ktorý využíva tropikálny systém, Merkúr v Baranovi. Merkúr je spojený s inteligenciou a s tým, ako pracujeme s našimi myšlienkami, ale aj s komunikáciou s okolím. Merkúr v Baranovi by napovedal sebavedomému a spoločenskému človeku. Keď sa ale pozrieme na jeho horoskop vypočítaný siderálnym systémom, Merkúr sa teraz nachádza v Rybách, čo k danému človeku sedí výrazne viac. Merkúr v Rybách totiž zodpovedá hanblivému človeku s veľmi jemným spôsobom komunikácií.

Možno ste tiež už počuli o znamení Hadonosa. Je to 13. znamenie horoskopu, ktoré siderický horoskop niekedy zaraďuje medzi znamenia Škorpióna a Strelca. Konkrétne pripadá na dobu medzi 29. novembrom a 17. decembrom. Osoba narodená v tomto znamení môže byť veľmi charizmatická a ľuďmi obľúbená, môže mať však ľahko manipulatívne sklony.

Nemusíte byť narodení v znamení Hadonosa, aby pre vás bol siderický horoskop dôležitý. Je totiž možné, že siderálny horoskop by vám mohol ukázať a vysvetliť určité aspekty vašej osobnosti, ktoré by vám váš tropikálny horoskop neukázal.