1.6. 2018

Stravovanie podľa astrológie a lunárneho kalendára

Zabudnite na nezmyselné diéty, dajte sa na prirodzenou cestou udržovania telesnej hmotnosti a chudnite s rozumom – s pomocou lunárneho kalendára.

Stravovanie podľa astrológie a lunárneho kalendára

Lunárny kalendár bol založený na tradičnej astrológii. Poloha planét, a teda aj Mesiaca, nemá samozrejme vplyv iba na psychiku a emócie. Fázy Mesiaca ovplyvňujú aj prírodne procesy na našej planéte, vrátane ľudského organizmu. Pokiaľ sa teda naučíme koordinovať svoje činnosti a stravovanie podľa zákonitosti astrológie, prospejeme svojmu telu nielen z hľadiska zdravia, ale taktiež môžeme urýchliť regeneráciu a predovšetkým metabolizmus, ktorý prispieva k rýchlejšiemu spaľovaniu kalórii.

Kľúčom k úspechu je sledovanie lunárnej fáze. Najdôležitejšie je mať prehľad o splnoch a novoch, z čoho je možné jednoducho odvodiť, kedy mesiac takzvane ,,cúva“ a kedy naopak ,,dorastá“ – to sú štyri základné fázy, ktoré si rozoberieme podrobnejšie. Detailné informácie a presné dátumy vrátane času zistíme v našom Lunárnom kalendári.

Nov (novolunní) V tejto fázy Mesiaca je spaľovanie organizmu preukázateľne najrýchlejšie, na vrchole sú rovno je detoxikačné schopnosti. Je to teda ideálny začiatok pre rozumnú diétu. Obzvlášť v tento deň (ale nielen v tento deň) by ste mali dbať na dodržiavanie pitného režimu. Je potrebné vypiť minimálne dva litre nesladených tekutín denne (čistá voda, voda s citrónom alebo nesladený čaj).

Prvá štvrtina (mesiac dorastá) Táto lunárna fáza je pre nás najnáročnejšia, pretože nadbytočné kalórie sa ľahko ukladajú a my tak máme výraznejšie sklony k priberaniu. Je veľmi dôležité si svoj príjem svedomito strážiť.

Mali by sme sa vyhnúť predovšetkým sladkým, tučným a smaženým jedlám. Ani údeniny ním v tomto období neurobia dobrú službu. Naopak by sme mali konzumovať zeleninu (v ľubovoľnej úprave), ovocie, orechy, strukoviny, sóju, chudé mäso (hydina, ryby), ovsené vločky, celozrnné pečivo a mliečne výrobky (ale tu pozor – iba tie, ktoré nás nezahlieňujú).

SplnSpln dokáže byť veľmi magický, avšak niekedy až neúprosný k ľudskému zdraviu. Bežné prejavy bývajú problémy so spánkom, únava, aj nervozita a podráždenie. Telo zadržuje vodu, a taktiež napríklad rany sa v tomto období hoja pomalšie.

Vzhľadom k tomu, že už tak je náš organizmus vyťažený nepriaznivými vplyvmi, mala by byť naša strava veľmi striedma. Vyhnúť by sme sa mali energeticky bohatej strave – teda tučným a sladkým pokrmom s jednoduchými cukrami. Ideálne je dať si zeleninový šalát, alebo si pripraviť smoothie. Niektorí odborníci odporúčajú dokonca držať minimálne 8 hodín pred splnom úplný pôst.

Posledná štvrtina (mesiac cúva)V tejto fázy pocítime nový príval energie. Metabolizmus pracuje na plné obrátky, trávenie funguje, navyše máme chuť sa hýbať. Preto pokiaľ nechcete vyložene chudnúť, ale len sa udržiavať, teraz si môžete dopriať nejaké menej zdravé jedlo (avšak všetko s mierou, rozhodne to neznamená, že môžete na posedenie zjesť celú čokoládu!). S blížiacim sa Novom sa tak zvyšuje schopnosť tela vylučovať toxické látky. V tomto období tak zaručene pôjdu kilá dole ľahšie.

Vyhýbať by ste sa stále mali ťažkým smaženým jedlám či tučným jedlám, i jednoduchým cukrom. Naopak sa odporúča konzumovať stravu bohatú na výživné látky a vlákninu – teda zeleninu, strukoviny a ovocie. V neposlednom rade taktiež ľubovoľné druhy mäsa.