1.10. 2017

Astrológia a temperament

Iste viete, že v psychológii sa rozoznávajú štyri základné druhy temperamentu: cholerik, sangvinik, flegmatik a melancholik. Klasický psychológ, ak jedinca dobre nepozná, je spravidla odkázaný na rôzne projekčné testy. Avšak astrológ je schopný stanoviť psychomotorické vlastnosti daného človeka len z pohľadu do jeho osobného horoskopu. Stačí poznať presný čas a miesto narodenia jedinca.

Astrológia a temperament

Kľúčom rozboru psychofyzických vlastnosti jedinca je predovšetkým poloha ascendentu (teda vychádzajúceho znamenia - v momente narodenia) v príslušnom znamení. Možno tiež jednoznačne určiť, že každý zo štyroch typov temperamentov zodpovedá konkrétnemu živlu (teda triplicite znamení, ktoré každý zo živlov zastupuje).

Cholerický temperament zodpovedá živlu ohňa a teda znameniam: Baran, Lev a Strelec. Vyznačuje sa impulzívnym správaním a veľmi silnými reakciami. Výhodou je, že takýto jedinec je odolný voči okolitým vplyvom, avšak nevýhodou je, že iba krátkodobo. Preto takýto človek býva spravidla výbušný.

Sangvinický temperament tvorí živel vzduchu a jeho znameniami sú: Blíženci, Váhy a Vodnár. U týchto jedincov je reakcia na podnet spravidla rýchla, avšak príliš slabá a krátkodobá. Veľkou výhodou takéhoto temperamentu sú komunikačné schopnosti na vysokej úrovni. Nevýhodou je však značná nestabilita.

Flegmatický temperament zodpovedá živlu vody, ktorej znamenia sú: Rak, Škorpión a Ryby. Takí jedinci potrebujú silný podnet, aby vôbec reagovali, reakcia nastupuje pomaly, avšak býva veľmi silná a trvá dlho. Výhodou týchto jedincov je vysoká vnímavosť, empatia a umelecké sklony. Nevýhodou potom môže byť citová závislosť.

Melancholický temperament je tvorený živlom zeme. Zodpovedajúcimi znameniami sú: Býk, Panna a Kozorožec. Výhodami takýchto jedincov sú zmysel pre praktický život a vytrvalosť. Avšak nevýhodou je ťažkopádnosť a pomalá reakcia. Je tak potrebný veľmi silný a dlhodobý podnet, aby reakcia vôbec mohla vzniknúť.