3.6. 2020

Reflexológia - viac než len masáž nôh

Ak už ste si niekedy dopriali poriadnu masáž nôh, tak iste viete, ako veľmi dokáže uvoľniť vaše telo a myseľ. Hlavný dôvod, prečo k tomuto javu dochádza, by vám mohla vysvetliť reflexológia. Táto praktika spočíva vo vyvíjaní rôzne veľkého tlaku na určité body v spodnej časti chodidiel a často aj na dlaniach a ušiach, aby došlo k uvoľneniu napätia, bolesti a ďalších nepríjemných pocitov.

Reflexológia - viac než len masáž nôh

S koreňmi v tradičnej čínskej medicíne, reflexológia patrí medzi ozdravné metódy tradičnej čínskej medicíny - liečebného systému s viac ako tisícročnou históriou. Podľa jej princípov telom každého z nás koluje životná energia čchi. Keď sme v strese alebo podliehame akýmkoľvek negatívnym emóciám, čchi sa v niektorom mieste zablokuje, čo spôsobí vznik zdravotných komplikácií.

Tieto blokády možno našťastie zase uvoľniť, a to práve pomocou reflexológie. Na našich chodidlách totiž máme už spomínané body, z ktorých každý je prepojený s inou časťou tela. Ich stláčaním dochádza k uvoľňovaniu zablokovanej energie a tým aj k riešeniu daného problému, či už sa týka pohybového aparátu, psychiky alebo niektorého z vnútorných orgánov.

Aké problémy ľudia najčastejšie riešia?
Žijeme v uponáhľanej dobe, kde sa informácia šíri rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Prirodzene teda mnoho z nás pociťuje silný nátlak v mnohých ohľadoch nášho života, či už sa jedná o prácu, zdravie či vzťahy. Niet teda divu, že hlavným dôvodom, prečo sa ľudia k reflexológii obracajú, je úľava od stresu. S týmito pocitmi sa spája predovšetkým solar plexus, a tak sa k ich uvoľneniu používa bod spojený práve s ním - konkrétne sa nachádza uprostred medzi kĺbmi pod palcom a malíčkom.

Stres sa však neprejavuje iba psychicky. Keď trvá dlhodobo, môže na seba nabrať i fyzickú podobu, a to napríklad vo forme bolestí hlavy a migrény. Vaša hlava už je skrátka tak zaťažená, že sa vaše myšlienkové pochody snaží zastaviť jediným možným spôsobom, ktorý pozná - bolesťou. Od migrén môžete nájsť úľavu stláčaním bodu v priehlbine medzi kosťami palca a ukazováka z vrchnej strany chodidla.

Zdravotné komplikácie sa však nemusia týkať len stresu. Počet ľudí, ktorí sa stretávajú s tráviacimi ťažkosťami je tiež nesmierne vysoký, preto má reflexológia plno fanúšikov aj v tomto ohľade. Pokiaľ chcete uľaviť žalúdka, stláčajte vnútorná časť klenby zhruba v dvoch tretinách od päty. Na stimuláciu tenkého čreva sa presuňte o kúsok nižšie do stredu klenby, zatiaľ čo bod hrubého čreva nájdete v hornej vonkajšej časti päty.

Ťažkostí, s ktorými sa s pomocou reflexológie môžete pobiť, existuje celá rada. Okrem vyššie zmienených medzi ne patrí napíklad aj nespavosť, menštruačné problémy, bolesti chrbta či oslabený imunitný systém. Ak by ste si chceli aj vy dopriať domácu terapiu, nájdite si reflexologickú mapu, ktorá vám pomôže nájsť tie správne body, a tak zlepšiť vaše zdravie i celkovú kvalitu života.