1.2. 2021

Meditácia

Meditácia je jedným zo spôsobov práce s mysľou a sebapoznania. Učí nás nájsť vnútorný pokoj a harmóniu, je veľmi účinná pre zmiernenie stresu a napätia. Medzi jej účinky patrí tiež zlepšenie koncentrácie a odpútať sa od malicherných starostí všedných dní. Je to vlastne také stretnutie sa samého so sebou, poznávanie svojho pravého Ja. Pomáha nám chrániť myseľ pred negatívnymi vplyvmi.

Meditácia

Vnútorný pokoj, ktorý v nás meditácia vzbudí nám poskytne priestor pre plné a vedomé precítenie tela i mysle a to prehlbuje vedomý prístup k nám samým, čo má vplyv na kvalitu takmer všetkých odvetví života.

Z určitého hľadiska môže byť meditácia aj rozjímanie pri prechádzke v prírode, romantická chvíľka s vaším partnerom, alebo chvíľka osamote doma nad pohárom vína. Ide o stav, keď si plne uvedomujeme prítomný okamih, v daný moment neexistuje nič iné, čo by nám paralelne bežalo hlavou a rozptyľovalo nás od tohto zážitku. Existujú však rôzne druhy a praktiky, o tých najpopulárnejších sa dočítate v
nasledujúcich odsekoch.

Meditácia Vipassana je jednou z najstarších meditačných techník, pochádzajúcich z Indie. Zameriava sa na plné prepojenie mysle s telom a pomáha nám zbavovať sa mentálnych nečistôt. Pomocou tejto metódy sa naučíme ako rozumieť zákonitostiam v našej mysli, porozumieme dôvodom ako reagujeme na určité veci a aké to v nás vyvoláva pocity. Pomôže nám zorientovať sa vo vlastných myšlienkach a ich zmyslu, vďaka tomu budeme schopní ich mať pod kontrolou a smerovať správnym smerom.

Spánkové meditácie,

tento typ meditácie je zaujímavý, pretože je pri ňom človek v "yodickom spánku", čo je stav medzi bdelosťou a spánkom. V tomto stave je telo úplne uvoľnené, ale duševne vedomé. Hlavným rozdielom medzi spánkom a spánkovou meditáciou je ten, že počas tejto techniky je vaša myseľ bdelá. Tohto stavu môžete dosiahnuť s pomocou špeciálnej hudby.

Transcendentálna meditácia,

transcendentálna meditácia pomáha odstraňovať nahromadený stres a zlepšovať psychický aj fyzický stav, mnoho vedeckých
výskumov potvrdilo, že môže zlepšiť srdcovú činnosť, znížiť krvný tlak a dokonca slúži ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení. Praktizuje sa 20 minút ráno a 20 minút večer za zvuku mantry. Transcendentálna meditácia sa od ostatných techník odlišuje tým, že z hlavy nevytesníme všetky myšlienky, ale iba sledujeme ako prichádzajú a odchádzajú.

Riadená meditácia,

táto meditácia prebieha za asistencie odborníka a zameriava sa na konkrétne veci a pocity, či prežitky. Môže byť tiež tematická a prevádzkovať sa môže aj v skupinách. Metóda riadenej meditácie môže pomôcť s odstránením blokov, ktoré si za život tvoríme.